Linux WHM Tweak Settings Üzerindeki İnce Ayarlar

03/07/2013 12:40

Linux Whm kurulu bir sunucu sahibi iseniz bu bölümün ingilizce detayları kafanızı karıştırdıysa bu makalemde size yardımcı olucak açıklamalar mevcut.


Accounts that can access a cPanel user account: [?]


Bu ayar, hangi kullanıcıların cPanel hesabına giriş yapacağını belirtir. Varsayılan olarak Hesap sahibi sunucu sahibi veya bağlı olan cPanel hesap sahibi bir Bayi olabilir. Bakım anında bu ayarı kullanarak hangi kişilerin panele girip giremeyeceğini buradan belirlyebilirsiniz. Normal hali varsayılan olarak kalabilir.


Allow server-info and server-status [?]


Bu madde, ek example.com/sunucu-bilgi ve example.com/server-status erişimine olması gereken sunucuadın veya IP adreslerini belirtmenize olanak verir. Bu sayfalar, sunucunuz hakkında önemli bilgileri görüntüler. Bu nedenle, onlara erişim sağlayan kişiler seçime tabi olmalıdır. İstenen IP adresi veya kişi kullanılabilir.Metin alanını tek her yeni ip veya kişi tek satıra gelecek şekilde düzenleyebilirsiniz.


Allow cPanel users to install SSL Hosts if they have a dedicated IP.


Bu madde cPanel kullanıcılara ayrılmış IP adresleri ile ana ssl hizmetinin kullanılmasına izin verilip verilmeyeceğini seçmenize olanak sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu madde üzerinde olur.


Send anonymous usage data to cPanel


cPanel, Inc şirketi cPanel & whm işlevselliğini artımak için onlara panelinizden rapor göndermek istermisiniz?


Apache non-SSL IP/port [?]


Bu öğe, Apache isteklerini dinlemek için güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden web sayfaları hizmet kullanımını yeni bir port veya IP adresi belirleyebilmek için izin verir.


Apache SSL port [?]


Bu öğe Apache istekleri dinlemek veya web sayfalarında güvenli bir bağlantı üzerinden hizmet için kullanabileceğiniz yeni bir port veya IP adresi belirtmek için izin verir.


BIND deferred restart time [?]


Dnsadmin bağlantısı yeniden başlatmadan önce burada belirttiğiniz süre saniye cinsinden değer kadar bekler.Yeniden başlatma istekleri bu süre boyunca sessizce bekler. Çok sık dns güncelleyen sistemlerde 300 ya da 600 saniye ayarı önerilir. Normal dns değişiklikleri içeren sistemlerde, 0 varsayılan ayarı önerilir. Not yeniden başlatma işlemi tamamlanana kadar dns değişiklikler etkili olmaz.


Conserve memory [?]


Bu seçenek, sanal bellek (ram) kullanımı için daha fazla cpu ve disk kullanımını isteyip istemediğinizi belirtmenizi sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


cpsrvd username domain lookup [?]


Bu yönergeyi etkinleştiriseniz whm girişlerinde kullanıcı adı girmeseniz bile içeride kayıtlı olan kullanıcının şifresini girmeniz dahilinde sistem otomatik olarak içerideki şifreye karşılık gelen kullanıcıyı bulup o hesapla giriş yapacaktır.Bence güvenlik açığına sebeb olur.Varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Gzip page compression [?]


Bu madde cPanel ve whm sayfalarını web tarayıcınızda görüntülerken gzip sıkıştırması kullanılıp kullanılmayacağınızı belirtmenize olanak verir. Bu, bant genişliği kullanımını azaltmaya yardımcı olur.


Use compiled dnsadmin [?]


Bu madde DNSAdminin derlenmiş sürümünün kullanılıp kullanılmayacağını belirtmenize olanak verir. DNSAdmin dns verilerinizin yönetimi basitleştirmeye yardımcı olan bir programdır.


Allow Sharing Nameserver IPs


Bu madde kullanıcıların isim sunucularının IP adresleri paylaşıma açmayı belirlemenize olanak tanır. Varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Cache disk quota information [?]


Bu seçenek whm için kullanılan disk kullanım bilgilerinin ön belleğe almak içindir. 15 dakikada bir güncelleştirilen disk kullanım bilgilerini ön belleğe alır. UYARI! Uyarı: Bu seçeneği devre dışı bırakmak büyük bir performans düşüşüne neden olabilir. Kullanmak istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın.


Reverse DNS lookup upon connect [?]


Bir etki alanı adı, kullanıcı . cPanel hizmeti her bağlandığında istemci IP adresini çözmek için çalışmaktadır. Bu özellik performans kaybına neden oluyor tavsiye etmem.


Max HTTP submission size (minimum: 1; maximum: 10,240) [?]


Bu madde bir kullanıcının sunucunuza yüklemek için izin verilen megabayt cinsinden maksimum dosya boyutunu belirtmenize olanak verir. Bu ayar tüm yüklenenler ve form tabanlı gönderimleri cPanel & whm boyunca tüm web arabirimlerinde uygulanır. Yeni bir değer belirtmek için kullanılabilir metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın ve 1-10240 arasında bir değer girin. Bu öğe varsayılan olarak sınırsız olarak ayarlanmıştır.


File upload required free space [?]


Bu madde, bir dosyayı sunucunuza yüklerken gerekli asgari dosya sistemi kota alanı belirtmenizi sağlar. Bu toplam kota sınırlarını aşan kullanıcılar bu sayede uyarı alırlar. Bu öğe tüm yüklenenler ve form tabanlı gönderimleri cPanel & whm boyunca tüm web arabirimleri uygulanır. Mevcut metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın ve yeni bir değer girin. Bu öğe varsayılan olarak 5 mb olarak ayarlanmıştır.


The number of days before the ftp quota and disk usage data must be rebuilt (pure-ftpd only) (maximum: 365,000) [?]


Pure-ftp kullanıyorsanız, bu aralığın ayarını ftp sunucusu dışındaki işlemlerle kullanıcının kök ftp dizine eklenen dosyaların içine çekmesine izin verebilirsiniz. Daha yüksek bir ayar disk I/O azaltmak kullanım verilerinin doğruluğunu düşürecektir. Daha düşük bir ayar doğruluğu artırır, ancak daha fazla disk gücü tüketecektir. Yeni bir değer girmek için metin alanının yanındaki düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak 30 gün olarak ayarlanmıştır. Bence öyle kalması daha iyi.


Depth to recurse for .htaccess checks [?]


Bu öğe, ana dizinine göre .htaccess dosyalarının nekadar derin dizinlerde oluşturalabileceğinin maksimum sayısını belirlemek için izin verir.varsayılan olarak 2 dir dilerseniz değiştirebilirsiniz.

Örneğin

/home/kullanıcı/.htaccess
/home/kullanıcı/dizin1/.htaccess
/home/kullanıcı/dizin1/dizin2/.htaccess

2.dizin sonrası .htaccess kullanmak isterseniz buradadaki değeri 3 yapabilirsiniz.100 den daha büyük bir değer girilmesi performansı düşürecektir.


Enable legacy warnings [?]


Bu özellik gelecek cpanel versiyonlarının daha önce kullandığınız ama gelecek versiyonlarla güvenliğini yitiren uygulamaları sistemden kaldırmanız için size bildirimler sağlar.


I/O Priority at which bandwidth processing is run. (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Bu madde sever’ın girdi/çıktı öncelikli bant genişliğinin günlük işleme alınma öncelik oranını belirtmenize olanak verir. 4 Bu maddenin varsayılan değerdir. Belirtebileceğiniz en

yüksek öncelik 7′dir.


I/O Priority at which stats log processing is run. (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Sunucunun girdi/çıktı öncelikli değerlerinden istatistik görevinin günlük işleme alınma öncelik oranını buradan ayarlayabilirsiniz.bu maddenin varsayılan değer 4′tür. Belirteceğiniz en yüksek öncelik 7′dir.


I/O Priority at which nightly backups are run. (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Sunucunun girdi/çıktı öncelikli değerlerinden gecelik yedekleme görevinin günlük işleme alınma öncelik oranını buradan ayarlayabilirsiniz.bu maddenin varsayılan değer 4′tür.

Belirteceğiniz en yüksek öncelik 7′dir.


I/O Priority at which a cPanel generated user backup is run. (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Sunucunun girdi/çıktı öncelikli değerlerinden kullanıcı yedekleme görevinin günlük işleme alınma öncelik oranını buradan ayarlayabilirsiniz.bu maddenin varsayılan değer 4′tür. Belirteceğiniz en yüksek öncelik 7′dir.


I/O Priority at which the quota check is run. (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Sunucunun girdi/çıktı öncelikli değerlerinden kota kontrol görevinin günlük işleme alınma öncelik oranını buradan ayarlayabilirsiniz.bu maddenin varsayılan değer 4′tür. Belirteceğiniz en yüksek öncelik 7′dir.


I/O Priority at which the ftp quota check is run (pure-ftpd only). (ionice must be available and supported by the kernel for this functionality) (maximum: 7) [?]


Sunucunun girdi/çıktı öncelikli değerlerinden kota kontrol görevinin (Sadece pure-ftpd kullananlar için) günlük işleme alınma öncelik oranını buradan ayarlayabilirsiniz.bu maddenin varsayılan değer 4′tür. Belirteceğiniz en yüksek öncelik 7′dir.


Default shell jailed [?]


Sistem bölümleme tarafından kullanıcı haklarının erişimi kısıtlayan bir CLI yapılandırma ayarıdır. Bu özellik kullanıcı dosya sistemi ve bazı komutlara erişimi kısıtlar.Varsayılan olarak devre dışıdır.


Max cPanel process memory (minimum: 256) [?]


Bu madde, cPanel içinde kullanabilecek bellek değerini belirlemenizi sağlar bu panelin kendi gereksinimleri ile alakalıdır kullnıcı ram kullanım değerleri ile alakası yoktur. Yeni bir değer belirtmek için kullanılabilir metin alanına karşılık gelen düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu öğe varsayılan olarak 256 mb olarak ayarlanmıştır.Cpanel için ayrıca bir değer atamak istemiyorsanız Limitsiz seçeneğini seçmeniz önerilir.


Max cPanel/WHM/Webmail service handlers (minimum: 160; maximum: 16,384) [?]


Bu öğe sayısı webmail eşzamanlı bağlantı kullanımı sınırını belirler. Yeni bir değer belirtmek için kullanılabilir metin alanına karşılık gelen düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu madde 160 için varsayılan olarak ayarlanır. Belirleyebileceğiniz en büyük 16384 sayısıdır.


SSL Support for cPanel daemons (no stunnel) [?]


Bu madde yerel ssl desteği kullanılıp kullanılmayacağını belirtmenize olanak verir. Ssl üzerinden istemcilerle değil iletişim sunucuları arasında şifreli veri aktarımını sağlayan bir programdır. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın.


Send language file changes to cPanel


CPanel & whm dil dosyaları için değişiklik yaptıysanız, bu maddenin bunları yazılım güncelleştirmeleri sırasında cPanel’e gönderilip gönderilmeyeceğini seçmenizi sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın.


Remote WHM timeout (minimum: 35) [?]


Bu madde, sizin sunucunuz ve diğer bir uzak whm sunucusu arasında kurulan bağlantının zaman aşımına uğrama süresini belirtmenizi sağlar. Mevcut metin alanına karşılık gelen düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu öğe varsayılan olarak 35 saniye olarak ayarlanmıştır.


Disk usage/quota bailout time [?]


Bu madde verileri kullanılamaz olarak kabul önce disk kullanım ve kota bilgilerini alma harcamaya izin için süreyi (saniye olarak) en uzun süreyi belirtmenize olanak verir. Mevcut metin alanına karşılık gelen düğmeyi tıklatın ve kullanmak istediğiniz değeri girin. Bu öğe varsayılan olarak 60 saniye.


Email password reset [?]


Bu madde, sunucu cPanel kullanıcıların e-posta yoluyla kendi e-posta şifreleri sıfırlamak için izin verilip verilmeyceğini belirtmenizi sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Enable Melange chat server (deprecated)


Bu madde onaysız melanj Sohbet sunucusu etkinleştirmenize olanak sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Send a notification when a user’s backup has errors


Bu öğe bir kullanıcının cPanel yedekleme dosyasında hatalar olması durumunda sunucunun uyarı verip vermeyeceğini belirtmenize olanak verir. Seçmek istediğiniz değeri karşılık gelen radyo düğmesini tıklayın. Bu öğe varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Allow other applications to run the cPanel and admin binaries [?]


Bu seçeneğin etkinleştirilmesi cPanel ve admin ikilisini cPanel sunucu (cpsrvd) yanı sıra diğer uygulamalarında çalışmasına izin verir. Bu seçenek, Gelişmiş yöneticiler için yada Perl komut dosyası kullanan,özel yazılmış programları cPanel içinde çalıştırmak isteyen kişiler için yararlıdır. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu öğe varsayılan olarak kapalı gelmektedir.


Enable WHOIS lookups for the nameserver IP manager


Bu madde, isim sunucularınız için WHOIS aramasını etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceğini belirtmenizi sağlar. Seçmek istediğiniz değere karşılık gelen düğmeyi tıklatın. Bu madde üzerinde olur.


ChkServd TCP check failure threshold [?]


Bildirim gönderilmeden önce ChkServd tcp onayının kaçkez başarısız olduğunu berlileyeceğimiz bir hizmettir. Ağır yüklü sistemlerde bu tür hizmetler bazen gereksiz hizmetlerdir. 3 Veya daha yüksek bir değer sistemlerin çoğu için önerilir.

<< Geri

RSS Duyurusunu Görüntüle


Powered by WHMCompleteSolution